Teknik Bilgiler


HANGİ POP PERÇİN TİPİNİ SEÇMELİSİNİZ ?

HANGİ POP PERÇİN TİPİNİ SEÇMELİSİNİZ ?
19 - Ocak - 2019

HANGİ PERÇİN TİPİNİ SEÇMELİSİNİZ ?

Perçin tipini seçerken, dikkate edilmesi gereken faktörler: 
● Uygulama alanı özellikleri (ahşap-metal-plastik)
● Uygulama amacı (sızdırmazlık-birleştirme-sabitleme ) 
● Perçin Hammaddesi (çelik-alüminyum-paslanmaz-bakır)
● Kör taraf
● Estetik çizgiler

Uygulama alanı özellikleri (ahşap-metal-plastik)

Perçin kullanırken en büyük etkenlerden biri, montaj uygulanan malzemenin türüdür. Metal, plastik veya ahşap olsun, hangi perçinin bu özel uygulamaya uygun olduğunu bilmeniz gerekir. Kullandığınız perçinlerin, birbirine bağlanan malzemeyi tutacak kadar güçlü olması ya da hassas olması  gerekir. Çelik gibi daha ağır ve sert malzemeler için, dayanıklı perçinler kullanmak gerekir. . Plastik ve ahşap gibi daha yumuşak malzemeler için kuvveti dağıtan ve hassas  perçinler,  alüminyum veya bakır gibi malzemeler için ise beklenen mukavemet değerleri öncelik alınarak tercih yapılmalıdır. 

Uygulama amacı (sızdırmazlık-birleştirme-sabitleme ) 

İhtiyacınız olan perçin tipini seçmek de perçinlerin kullanıldığı uygulamaya bağlı olacaktır. Perçinlerin su ile temas edip etmeyeceği, bir elektrikli cihazla birlikte kullanıldığı veya iki veya daha fazla malzemeyi bir arada tutacağ gibi noktalr , hangi perçinlerin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Sürekli hareket edebilecek malzemeyi sabitliyorsanız, yüksek titreşim kesme gücüne sahip perçinlere ihtiyacınız olacaktır. 
Kayma mukavemeti, bir perçinin bir arada tuttuğu parçaları deforme etmeden ne kadar güç ve süre birarada tuttuğu ile ilgili değerleri gösterir.Yüksek titreşim kesme gücüne sahip perçinler, yüksek karbonlu çelik, paslanmaz çelik veya çelik gibi daha sert malzemelerden üretilir. Malzemenin sürekli hareket etmeyeceği ve sabit bir konumda olması durumunda, daha az dayanıklı perçinler kullanabilirsiniz.
Gaz ve buhar tanklarında sızdırmaz perçinler, farklı kalınlıklardaki malzeme birleştirmelerinde multigrip perçinler, plastik ve kırılgan malzemeler için trebol perçin gibi değişik amaçlar için uygun perçinler kullanılmalıdır.

Perçin Hammaddesi (çelik-alüminyum-paslanmaz-bakır)

Perçinlerin yapıldığı malzeme çok önemlidir çünkü özellikleri montaj esnasında  büyük bir avantaj sağlayabilir. Kullandığınız materyal, iş için en iyi perçin malzemesine karar vermenize yardımcı olacaktır. Metalden metale birleşen malzemelerin benzer özelliklere sahip perçinler gerektirecektir, örneğin, herhangi bir çelik perçin tipi ; çeliğin birleştirilmesi için uygun olacaktır. Bunun nedeni çelik ve çelik perçinlerin aynı veya benzer özelliklere sahip olmaları, uzun ömürlü olmaları ve eklemi sabit tutmak için yeterli dayanıklılığı göstermeleridir. Hangi malzeme için kullanmak isterseniz, bu malzemeye uygun perçin tercih etmelisiniz. . Sadece belli bir perçin ile montaj yapılması gereken uygulamalarda amaca uygun perçin kullanmak gereklidir. Örneğin, elektrikli cihazlarla çalışıyorsanız, hepsi mükemmel elektrik iletkenleri oldukları için, bakır, pirinç veya alüminyum kullanmak gerekir. 

Kör taraf

Kör taraf, görülemeyen veya erişilemeyen bir iş parçasının karşıt tarafını tanımlar. Bu, ihtiyacınız olan perçin tipine karar verecek başka bir faktördür. Montaj noktasının diğer tarafına erişilemiyorsa, tek seçeneğiniz pop perçinleri kullanmaktır, 

Estetik 

Bazı objeleri sabitlerken estetik çekicilik önemli olabilir. Örneğin, kamuya açık alanda bulunacak bir nesne, güçlü bağlantıya sahip olmanın yanı sıra güzel görünmelidir. Belirli gruptaki perçinler montaj sonrası görünümü estetik ve uygun hale getiren tasarımlarla gelir. Farklı kafa stilleri farklı görünümler  için kullanılabilir. Örneğin, bir kesme yüzeyine ihtiyacınız varsa, bu işe yönelik bir gömme başlı perçin uygun olacaktır. 

Doğru montaj nasıl yapılmalı?

Doğru Ürün Seçimi : Bazen bir uygulamada birden çok perçin türü kullanılabilir. Amacınızı doğru belirlemeli ve çözüm için tüm alternatif seçenekleri bir havuzda toplayabilmelisiniz. Buradan tercihlerinize göre doğru perçini seçmelisiniz. Sıkma aralığı, mukavemet, titreşim hassasiyeti , fiyat ve kolay uygulanabilirlik gibi kriterlere dikkat etmeli ve doğru ürünü seçmelisiniz. Bu konuda konusunda uzman Müşteri Hizmetleri yetkililerimizden destek alabilirsiniz.

Uyumsuz ve geniş delikler : Gereğinden fazla geniş deliklerde, perçinleme işlemi sırasında çivi başı kopmadan deliğin dışına çıkabilir; perçin gövdesini tahrip ederek perçinin çıkmasına veya tahrip olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda deliğin çapına yada perçinin delik kapatma özelliğine dikkat edilmesi gerekir. 

Doğru Hava Tertibatı : Eğer pnömatik havalı sistem üzerinden montaj yapılıyorsa , buradaki sistem elemanlarının sağlıklı çalışacak şekilde olması gerekir. Kompresör stabilizasyonu ve hava akımının düzgün bir şekilde çalışması , şartlandırıcı ayarı, kuru-nemli ortam derecesi , doğru basınç seçimi gibi faktörlerin çalışmanızdaki hızı ve performansı etkileyeceğini unutmayın. Ayrıca düzgün yapılandırılmış bir sistemin kullandığınız makinelerin uzun vadeli kullanım ömrününü de etkilediği bilinmelidir. 

Perçin Boyu Seçimi

Sıkılacak olan malzemenin kalınlığı ile kullanacağınız perçin çapının toplamı ile elde edilir. 
Malzeme kalınlığı = a = 9mm 
Perçin çapı             = b = 3.6 mm 
Perçin boyu            = a + b = 9 mm + 3,6 mm = 13.6 mm 
∴ 14 mm uzunluğunda bir perçin seçmeniz gerekir. 

Ahtapot Perçinlerde ise hesaplama şu şekilde yapılır : 
Malzeme kalınlığı = c = 10mm 
Perçin çapı             = d = 4.8mm 
Perçin boyu             = e + (2 x d) = 10mm + 9.6mm = 19.6mm 
∴ En az 20mm uzunluğunda bir perçin seçmeniz gerekir.

Not : Perçin boyu ölçülürken perçinin baş kısmı ve perçin çivisi hesaba katılmaz.