Teknik Bilgiler


HANGİ SOMUN PERÇİN TİPİNİ SEÇMELİSİNİZ ?

HANGİ SOMUN PERÇİN TİPİNİ SEÇMELİSİNİZ ?
19 - Ocak - 2019

HANGİ SOMUN PERÇİN TİPİNİ SEÇMELİSİNİZ ?

Somun Perçin tipini seçerken, dikkate edilmesi gereken faktörler: 
● Uygulama alanı özellikleri (ahşap-metal-plastik)
● Uygulama amacı (sızdırmazlık-birleştirme-sabitleme ) 
● Perçin Hammaddesi (çelik-alüminyum-paslanmaz-bakır)
● Doğru hesaplama (mukavemet, sıkma aralığı, sertlik, tolerans gibi değerler)
● Estetik beklentilere uygun seçim

Uygulama alanı özellikleri 

Somun Perçin kullanırken en büyük etkenlerden biri, montaj uygulanan malzemenin özellikleridir. . Metal, plastik-pvc veya ahşap malzemeler için kullanılabilir. Malzeme kalınlığı ve malzemenin dayanım-yük çekim değerleri iyi analiz edilmelidir. Yatay ve dikey çekme değerlerine göre karar verilmelidir. 

Perçin Hammaddesi (çelik-alüminyum-paslanmaz-bakır)

Kullanılacak alanlara uygun olarak, perçinlerin yapıldığı malzeme çok önemlidir. Metalden metale birleşen malzemelerde benzer özelliklere sahip perçinler gerektirecektir, örneğin, herhangi bir çelik perçin tipi çeliğin birleştirilmesi için uygun olacaktır. Bunun nedeni çelik ve çelik perçinlerin aynı veya benzer özelliklere sahip olmaları, uzun ömürlü olmaları ve eklemi sabit tutmak için yeterli dayanıklılığı göstermeleridir. Hangi malzemede kullanıyorsanız  doğru mukavemet sağlamak için paralel özelliklerde malzeme seçmek gerekecektir.  Ancak, perçin seçiminde dikkate almanız gereken sadece mukavemet değildir. Suya karşı dayanıklılık, titreşime karşı yüksek direnç gibi özelliklerde seçim için önemlidir. 

Görünüm 

Bazı uygulama noktalarında montaj sonrası görünüm önemli olabilir. Bu gibi durumlarda perçin seçimi önem kazanır. Uygulama yüzeyinde açılan havşalara oturacak somun perçin seçimi ile yüzey ile sıfırlanmış estetik birleşim noktaları yaratılabilir. 

Doğru montaj nasıl yapılmalı?

Doğru Ürün Seçimi : Bazen bir uygulamada birden çok perçin türü kullanılabilir. Amacınızı doğru belirlemeli ve çözüm için tüm alternatif seçenekleri bir havuzda toplayabilmelisiniz. Buradan tercihlerinize göre doğru perçini seçmelisiniz. Sıkma aralığı, mukavemet, titreşim hassasiyeti , fiyat ve kolay uygulanabilirlik gibi kriterlere dikkat etmeli ve doğru ürünü seçmelisiniz. Bu konuda konusunda uzman Müşteri Hizmetleri yetkililerimizden destek alabilirsiniz.

Uyumsuz ve geniş delikler : Gereğinden fazla geniş deliklerde, perçinleme işlemi sırasında çivi başı kopmadan deliğin dışına çıkabilir; perçin gövdesini tahrip ederek perçinin çıkmasına veya tahrip olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda deliğin çapına yada perçinin delik kapatma özelliğine dikkat edilmesi gerekir. 

Doğru Hava Tertibatı : Eğer pnömatik havalı sistem üzerinden montaj yapılıyorsa , buradaki sistem elemanlarının sağlıklı çalışacak şekilde olması gerekir. Kompresör ve hava akımının stabil bir şekilde çalışması , şartlandırıcı optimizasyonu, kuru-nemli ortam derecesi , doğru basınç ayarlarının yapılması gibi faktörlerin çalışmanızdaki hızı ve performansı etkileyeceğini, arızasız ve istikrarlı olarak kullandığınız makinelerin uzun vadeli kullanımı etkileyeceğini unutmayın.