Teknik Bilgiler


SAPLAMA KAYNAK NEDİR ?

SAPLAMA KAYNAK NEDİR ?
19 - Ocak - 2019

SAPLAMA KAYNAK NEDİR ?

Saplama Kaynak Teknolojisi civata veya pimleri saniyeler içerisinde metal yüzeye kaynak katkı maddesi uygulamadan kaynatmaya yarayan, kalifiye bir elemana bağımlı olmadan daha seri ve yüksek verimde yapılabilen, inşaat, otomotiv ve metal işleme sektöründe geniş bir uygulama alanına sahip yüksek teknoloji ürünüdür. 
Avantajları 
- Sızıntısız kaynak oluşturmaktadır 
- Kaynak yapılan parçanın arka yüzeyinde iz bırakmaz 
- Basit kullanıma sahiptir 
- Otomasyon sistemi şeklinde uygulanabilir.
- Yüzeyin tamamı kaynatıldığından yüksek dayanıklılık sağlar 
- Kısa kaynak süresinden dolayı oluşan yüksek iş verimliliği  

Saplama Kaynak (Stud welding) yöntemi 1920'li yıllardan beri bilinmesine rağmen, özellikle son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Saplama Kaynak metal civata veya somunları , yine diğer metal bir yüzeye kaynatarak , uygulama noktasında ekstra bağlantı noktası oluşturmaya yarayan montaj ürünüdür. Dıştan dişli ve içten dişli bağlantı ekipmanlarının saçların üzerine tutturulması çok meşakatli bir iştir. Daha önceden gijonlar ufak boylarda kesilir metale kaynak yapılırdı. Fakat zamanla bu işlemin çok maliyetli ve zor olduğu anlaşıldı. Bu konuda çözüm için geliştirilmiş Saplama Kaynak Sistemleri metal yüzeylere saplama, civata, yükseltec ve pim gibi malzemelerin hızlı, emniyetli ve yüksek mukavemet ile kaynatılarak tutunmasını gerçekleştirmek için üretilmiştir. 

Saplama civata ve metal yüzeyin birleştirme noktalarını yüksek elektrik akımı ile eriterek birbirlerine kaynatma felsefesi üzerine inşa edilen saplama kaynak teknolojisi yüksek mukavemet gerektiren birçok alanda kullanılmaktadır. Köprü ve Bina İnsaatları, Elektrik Santralleri , Otomobil Sektörü ve diğer imalat sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Saplama kaynağı genel olarak diş açılması problem olan ve montaj zorlukları bulunan yüzeylere cıvata bağlanması için uygulanan bir işlem türüdür. Bu teknoloji , delme, diş açma, vidalama veya elle kaynak gibi pahalıya malolan ve zaman harcayan tüm işlemler için tek başına alternatiftir. Bu amaçla bir DC güç kaynağı, bir saplama kaynak makinesi ve tabancası yeterlidir. Ayrıca isteğe bağlı olarak çalışma güvenliği açısından ek koruma tedbirleri veya hassas sabitleme aparatları kullanılabilir..

Saplama Kaynağının Faydaları

Saplama kaynağının diğer birleştirme işlemlerine göre birçok avantajı vardır:


◉ Montaj Hızı : Son derece kısa kaynak yapma süresi ile yüksek verimlilik. Kaynak yapılacak ürünün montaj kaynaklanması bir saniyeden daha kısa sürecektir.

◉ Tek Taraflı Kaynak : Bu, iş parçasının diğer tarafına erişimin gerekli olmadığı ve güvenli bir çalışma anlamına gelir. , Kaynak yapılan parçalara sadece bir taraftan erişim kolaylığı sağlanması dolayısıyla kolay montaj.

◉ Basit Montaj : Kaynak yapmak için özel beceri ve özel bir eğitim gerektirmez. Kullanımı gayet basit ve kolaydır.

◉ Otomasyon : Otomasyon sistemlerine kolayca adapte edilebilir. İster manuel isterseniz otomatik sistemler içinde kullanılabilir. Yoğun üretim hatlarına ekleyebileceğiniz robotik ya da yarı otomatik sistemler ile iş verimliliğinizi artırabilirsiniz.

◉ Mobilite : İstenirse belirli bir noktaya bağlı kalmadan ; taşınabilir saplama kaynak makinesi ile dilediğiniz yerde montaj işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

◉ Görünüm : Kaynak yapılan yüzeyin arkasında hasar bırakmaz. 

Saplama kaynağının uygulama alanları: 


• Bu gün endüstride çelik köprü (kompozit köprü) yapımında, gemi inşa tekniğinde, motor bloklarında, orta kalınlıktaki platina saclarda ve perçin ile cıvatalı birleştirmelerin sorun olduğu yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. 
• Saplama kaynağı, özellikle bina yapımında kullanılan beton-çelik kompozit yapının birleştirilmesinde çok sık kullanılmakta ve önemli avantajlar sağlamaktadır. 
• Ayrıca bu kaynak yöntemi, sac-metal işlerde, mutfak gereçleri üretiminde, ısı yalıtım ve cephe kaplama malzemelerinin montajında, elektrik-elektronik sanayinde, taşıyıcı çelik kiriş üretimi vb alanlarda da kullanılmaktadır. Kullanıldığı diğer alanlar; 
• Enerji Tesis ve Santralleri 
• Çelik ve beton kompozit yapılar 
• Çelik konstrüksiyon 
• Gemi inşaat endüstrisi 
• Konteyner ve makine imalatı 
• Otomotiv endüstrisi 
• Isı ve ateşe dayanıklı malzeme endüstrisi 
• Hammadde üretimi ve işlenmesi

Doğru montaj için gerekli bilgiler

◉ Saplama kaynağı ile birleştirilecek parçalar, her türlü atıklardan ve kaynağa zarar verebilecek (oksit, yağ, boya vb) gibi istenmeyen maddelerden mutlaka temizlenmiş olmalıdır. 
◉ Temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra kaynak yerine konulacak saplamanın merkezlerinin kontrolü yapılmalıdır. 
◉ Doğru Akım Gerilimi . Kaynak yapılacak malzemenin çeşidine ve özelliklerine göre doğru akım derecesi seçilmelidir. 
◉ Dolgu malzemesi kullanılmaz. 
◉ Koruyucu gaz veya örtü (flux) kullanılabilir. 
◉ Bunun yanında saplamayı çevreleyen koruyucu seramik halka kullanılabilir. 
◉ Hem bağlantı elemanı hem de alt tabaka, çelik, paslanmaz , alüminyum gibi çeşitli malzemelerden olabilir. Farklı malzemelerin birbirlerine birleştirilmesi mümkün olan bu 
yöntemde kaynak yapılan yüzey ile kaynak malzemesinin aynı türden olmasına dikkat edlmelidir. Bu malzemeler arasındaki farklı ergime noktalarından kaynaklanan yapısal farklılıklardan dolayı güçlü sabitleme yapılamayabilir.  Örneğin çelik bir parça üzerine alüminyum saplama kaynatmak mümkün olmayabilir.