Teknik Bilgiler


TERMOPLASTİK ÜRÜN ÇEŞİTLERİ

TERMOPLASTİK ÜRÜN ÇEŞİTLERİ
09 - Şubat - 2019

 

 

 

 

Termoplastik Ürünler Mühendislik Plastikleri olarak ta adlandırılırlar. Yüksek dayanm ve sürtünme direnci katsayısı gerektiren endüstriyel uygulamlarda tercih edilirler. Başlıca ürün grupları şu şekildedir.

  • Teflon | Ptfe
  • Döküm Polyamid
  • Polyamid
  • Polietilen
  • Delrin
  • Peek Polietereterketon
  • Pp Polipropilen
  • Pmma Pleksiglas
  • Pvc Polivinilklorür
  • Fiber Hgw 2082
TEFLON - PTFE

Bir sanayi plastiği olan Teflon ; flor atomları ile doymuş uzun ve lineer bir karbon zincirinden oluşmaktadır. Molekül yapısındaki karbon ile flor atomları arasındaki çok kuvvetli kimyasal bağlar nedeniyle, hiçbir plastikte bulunmayan üstün özelliklere sahiptir.Teflonun (PTFE) çalışma sıcaklığı; -260°C ile +260°C arasındadır. Sanayide kullanılan tüm kimyasal maddelere, neme, her türlü ortam şartlarına yüksek dayanımı vardır. Bütün katılar içinde en düşük statik ve dinamik sürtünme katsayısı, üstün elektrik izolasyonu, yapışmazlık, yanmama gibi özelliklere sahiptir. Mekanik özelliklerinin de üstün oluşu, Teflonun birçok farklı kullanım alanında tercih edilmesini sağlamaktadır.Teflonun aşınmaya ve yük altında deformasyona direncini arttırmak, termal genleşme katsayısını düşürmek, ürüne termal ve elektriksel iletkenlik gibi özellikler kazandırmak amacıyla; cam elyaf, karbon, bronz, molibden disülfür gibi çeşitli dolgu maddelerinin ihtiyaca göre çeşitli oranlarda eklenmesiyle teflon türevi alaşımlarda üretilmektedir. Çoğu kimyasala ve çözücüye mükemmel direnç gösterir ve yüksek ve düşük sıcaklıklarda çalışabilir. Aynı zamanda çok düşük bir sürtünme katsayısına sahiptir ve gıda ile temas eden uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. İyi termal kararlılık sağlar ve iyi elektriksel özelliklere sahiptir ancak aşınma uygulaması için uygun değildir ve bağlanması zordur.

DÖKÜM POLYAMİD | PA6G

 

Döküm Polyamid  döküm yoluyla elde edilen, sık bir dokuya sahip; mekanik, elektriksel, fiziksel ve kimyasal dayanımı yüksek bir teknik plastiktir. Özellikle darbelere, yüke, yorulmalara karşı yüksek dirençlidir. Yüksek ısı dayanımı ve düşük sürtünme katsayısı sayesinde metallerle sürtünmenin yüksek olduğu uygulamalarda dahi yüksek aşınma mukavemeti göstermektedir. Döküm Polyamid  -30°C ile +90°C arasındaki çalışma sıcaklık aralığında kullanılır. Özellikle  kimya, gıda, kâğıt, tekstil, demir-çelik, demiryolu, şişeleme, iş makineleri gibi ağır sanayi sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Natürel, sarı, siyah, kırmızı gibi birçok farklı renkte üretilebilen Döküm Polyamid  ile kızaklar, tekerlekler, rulolar, dişliler, yataklar, makaralar, aşınma plakaları, kasnaklar gibi birçok parça ve donanım üretilmektedir. Özellikle darbelere, yüke, yorulmalara karşı yüksek dirençlidir. Yüksek ısı dayanımı ve düşük sürtünme katsayısı sayesinde metallerle sürtünmenin yüksek olduğu uygulamalarda dahi yüksek aşınma mukavemeti göstermektedir.

POLYAMİD | PA6

Polyamid  sertliği, darbelere dayanımı ve yüksek aşınma direnci ile mekanik dayanımı son derece yüksek bir plastiktir. Ancak kimyasal dayanımı zayıf olan ürün içerisine su ve nem almama konusunda dirençsizdir. Uygulama sıcaklığı -40°C ile +85°C arasında olan ürünün diğer teknik plastiklere göre boyutsal kararlılığı zayıftır. Standart olarak beyaz ve siyah renklerde üretilen Polyamid ; tekstil, otomotiv, gıda, deri ve gemicilik başta olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

 

POLiETİLEN | PE

Polietilen ;  asit ve asit bazlı kimyasallara karşı yüksek mukavemetlidir.Sıfıra yakın nem emilimi, kolay işlenebilir olması ve kayganlık gibi birçok üstün özelliğe sahiptir. Beyaz, siyah, yeşil gibi birçok farklı renkte üretilebilir. Ürünler gıda, makine, kimya, çimento, tekstil ve kâğıt gibi birçok farklı sektörde kullanılabilmektedir.

DELRİN | POM

Poliamid grubu plastiklere kıyasla birçok üstün özelliğe sahip bulunan Delrin ;  yüksek mukavemeti, dayanıklılığı, kararlılığı ve kendinden kaydırıcı özelliği ile öne çıkan teknik bir plastiktir.Standart olarak beyaz ve siyah renklerde üretilen Delrin -50°C’den +100°C‘ye kadar yüksek sıcaklıklara dayanmaktadır. Darbelere, aşındırıcı kimyasallara karşı olan dayanıklılığı ve kolay işlenebilir olması sayesinde; otomotiv, ev aletleri, spor malzemeleri, endüstri mühendisliği, elektronik ve tüketim malzemeleri gibi birçok farklı sektörde kullanılabilmektedir.

 

PEEK | POLİETERETERKETON

Peek yüksek sıcaklıklara ve enerji radyasyonuna karşı mükemmel direnç gösteren, son derece sert, aşınmaya dayanıklı bir plastiktir.Çok boyutsal olarak dengelidir ve yüksek bir mekanik dayanma mukavemetine sahiptir. Elektriksel olarak yalıtkan ve kaydırıcı özelliklerine sahiptir.  İşlemesi son derece kolaydır.

POLİPROPİLEN

PP yüksek darbe direncine ve iyi mekanik mukavemete sahip, sert, hafif bir malzemedir.Düşük su emme özelliğine sahiptir ve birçok asit, alkali ve organik çözücüye dayanıklıdır. Aynı zamanda iyi termal ve elektrik izolasyon özelliklerine sahiptir. Ancak düşük sıcaklıklarda kırılgan hale gelir

 

PMMA | PLEKSİGLAS

Pleksiglas ağırlıklı olarak reklamcılık sektöründe tercih edilmektedir. Buna ek olarak şeffaf ve dayanıklı yapısı sayesinde cama alternatif olarak da birçok farklı sektörde tercih edilmektedir.

PVC | POLİVİNİLKLORÜR

 

PVC yüksek mekanik mukavemetli ve son derece iyi kimyasal dirence sahip katı bir plastiktir.Aynı zamanda yüksek yangın direncine ve üstün elektrik izolasyon özelliklerine sahiptir. Düşük su emme, iyi korozyon direncine sahip PVC kolay işlenebilmektedir.

 

FİBER | HGW 2082

Fiber plastikler özellikle elektrik ve ısı izolasyonu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Mükemmel aşınma direnci ve yüksek kimyasal mukavemetin yanı sıra farklı hava koşullarına karşı da oldukça dayanıklıdır. Kolay işlenebilir yapısıyla oldukça farklı mekanik ekipmanlar için 120°C ısıya kadar olan uygulamalarda kullanılabilmektedir.